På holdene er der ofte brug for hjælpeinstruktører. Det er vigtigt, at du er selvstændig og er i stand til at læse en situation. Du skal have empati og ikke mindst, synes det er sjovt at lege. 

Hvis du er over 15 år og træner børn, skal du underskrive en børneattest. Det er en lovpligtig attest, foreningen skal indhente for at sikre at vores trænere ikke tidligere er dømt for pædofili.

Hjælpeinstruktører er dækket af egen forsikring, og er derfor IKKE dækket gennem foreningen. Vores unge instruktører får altid en udtalelse efter endt sæson, da det er vigtigt, at belønne en god indsats. Alle hjælpeinstruktører i Hylke Gymnastik er frivillige og indsatsen bliver ved sæsonafslutning belønnet med en gave.

Vores hjælpeinstruktører kan både være større børn og voksne. Instruktørerne fordeler opgaverne efter evne, så alle sikres et sundt arbejdmiljø. Der udleveres som udgangspunkt ikke nøgler til hjælpeinstruktørerne. Afbud meldes til instruktøren.

Hvis du har lyst til at hjælpe til, så kontakt en af os fra gymnastikafdelingen eller mail??