Hylke Gymnastik skal være en afdeling hvor der fokuseres mere på bredden af tilbud end tilbud til individualister og eliten. Vi prioriterer de sociale værdier højt og via vore tilbud tiltrækker vi aktive i alle aldersgrupper. Hylke Gymnastik lægger stor vægt på, at børn ikke skal terpe gymnastik, men lære deres krop at kende gennem leg. Det skal være sjovt og motorisk udviklende for børn at gå til gymnastik i Hylke. Vi tilstræber at tilbyde hold der imødekommer medlemmernes ønsker og træningsniveau. Hylke Gymnastik opererer derfor med et bredt gymnastikbegreb, hvor mange aktiviteter og målgrupper er velkomne. De gymnastikhold, som gymnastikafdelingen står bag, skal indeholde kvalitet og sikkerhed. Dette betyder, at nuværende og kommende instruktører og hjælpeinstruktører tilbydes relevante kurser, så alle føler sig "klædt på" til opgaven.

Hvis det ikke er muligt at skaffe kvalificerede instruktører til et hold, skal holdet ikke oprettes.